Jak rodzi się geniusz?

Każdy z nas chciałby być geniuszem. Osobą o nieprzeciętnych umiejętnościach i nowatorskich pomysłach. Kimś, kto odkryje coś nowego i skieruje świat na inne tory. W historii ludzkości mamy wiele przykładów doskonałych umysłów. Skąd się wzięły te wybitne jednostki?

Leonardo da Vinci był nie tylko wspaniałym malarzem i twórcą Mona Lisy, która od wieków inspiruje innych artystów. Był także genialnym wynalazcą, naukowcem oraz pisarzem, sięgającym daleko poza ramy swojej epoki. Wśród grona geniuszy znajdujemy także Thomasa Alva Edisona. Znany jako twórca żarówki, wynalazł również dyktafon czy projektor filmowy.

upland ca webcamshttp://hasici.drienov.sk/omi/chattanooga-dating-sites/sandra teen model web camhttp://www.stirlingbaptist.com/yietb/dating-online-dating-internet-service
Jego wytwory zmieniły rzeczywistość i służą nam do dziś. Fenomenem XX wieku był Albert Einstein, który na zawsze zmienił oblicze fizyki. Z dziedziny kinematografii szczególnie wyróżnia się Walt Disney. Jego „Myszka Miki” bawi kolejne pokolenia dzieci. Warto wspomnieć o Alanie Turingu, wybitnym matematyku, twórcy jednego z pierwszych programowanych komputerów. Dlaczego Ci wszyscy ludzie byli tacy wyjątkowi?

Człowiek jest twórczy z natury. Posiada zdolność kreatywnego myślenia i efektywnego działania. Wybrane postacie z historii nauki nie były obdarzone nadzwyczajnymi mocami. Każda ludzka istota posiada ten sam płodny umysł. Nie każdy jednak wykorzystuje drzemiące w nim możliwości. Często wynika to z braku wiary w siebie, ale nie tylko.

Powodem jest środowisko, w którym dorastamy. Działania spontaniczne, łamiące utarte schematy, są postrzegane negatywnie. Uczymy się prostych, jednoznacznych i bezpiecznych zachowań. Tym samym przestajemy się rozwijać. System edukacji, presja społeczeństwa oraz rodzina odciskają piętno na sposobie patrzenia na świat. Hamują lub stymulują wrodzone zdolności. Współczesny świat sprawia, że coraz częściej żyjemy według przyjętych odgórnie wzorców zachowań. Mamy mniej miejsca na swobodne wyrażanie siebie.

Według Abrahama Maslowa osoba kreatywna to taka, która akceptuje samego siebie, ciągle się rozwija i żyje zdrowo. Posiada charakterystyczne cechy osobowości. Otwarty umysł sprawia, że potrafi koncentrować się na kilku pomysłach i szukać niestandardowych rozwiązań. Dzięki nonkonformistycznej postawie nie ulega wypływom i działa niezależnie. Jest wytrwała, nie poddaje się w przypadku niepowodzenia. Potrafi wielokrotnie podejmować ten sam temat (tzw. perseweracja). I co najważniejsze, ma wysoką motywację.

Mamy już charakterystykę potencjalnego geniusza, ale jak on dochodzi do wielkich rzeczy? Oczywiście poprzez proces twórczy. Prowadzi on do nowego, wartościowego wytworu.

Najważniejszym momentem tego procesu jest tzw. wgląd- nagła zmiana sposobu patrzenia na problem. Odkrywamy wtedy, że cos co do tej pory było trudne, jest w rzeczywistości banalnie proste. Wielu badaczy uważa, że wgląd jest procesem nieświadomym. Najbardziej kreatywne i oryginalne idee czy rozwiązania pojawiają się, gdy nie koncentrujemy się świadomie na zadaniu.

W procesie twórczego myślenia ważna jest równowaga pomiędzy półkulami mózgowymi. Prawa odpowiada głównie za wyobraźnie, intuicję, poczucie humoru, przestrzenność oraz marzenia senne. Lewa odzwierciedla, intelekt, logikę, analizę, reguły, porządek i linearność. Ważne, aby prawa półkula była jak najczęściej uaktywniana i rozwijana. Doskonałymi sposobami na jej ćwiczenie są wszelkiego rodzaju treningi oraz warsztaty twórczości.

Wynika z tego, że bycie osobą kreatywną wymaga dużych nakładów energii i nieustannej pracy nad sobą. Jednak ten wysiłek się opłaca. Dzięki niemu stajemy się osobami niezależnymi i możemy swobodnie tworzyć, mając rzeczywisty wkład w zmienianie przyszłości na lepszą.