O uczniu zdolnym inaczej

Stowarzyszenie „Talent” zorganizowało warsztaty dydaktyczno-metodyczne. Tygodniowe szkolenie odbyło się w ośrodku „Delfin” w Pucku w dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2011 r.

Warsztaty miały charakter ogólnopolski. Ich celem było przybliżenie osobom pracującym z młodzieżą idei i zasad Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów oraz pokazanie sposobów pracy z uczniem zdolnym. Uczestnicy dowiedzieli się,  jak powinna przebiegać komunikacja z wybitnym uczniem i jaka jest rola nauczycieli i opiekunów w tej relacji.
Nie tylko wiem, jak pracować ze zdolnym podopiecznym, ale też zdałam sobie sprawę, czego sama muszę się jeszcze nauczyć i jaką wiedzę uzupełnić – mówi Anna Wołoszyn, nauczycielka informatyki ze Żmigrodu.
Dowiedziałam się, na co położyć większy nacisk, z jakich materiałów korzystać – dodaje matematyczka ze Szczecina – Wiem już, w jakim kierunku iść, bo do tej pory trochę dryfowałam.
Stowarzyszenie zaprosiło osoby pracujące z młodzieżą w dużych miastach, ale i  małych miejscowościach.
Ośrodki w dużych miastach mają wsparcie akademickie, my nie mamy takiej możliwości. – opowiada Anna Wołoszyn – W Żmigrodzie jest 6 tysięcy mieszkańców. Jest nam dużo trudniej.
Uczestnicy, jak sami mówią, nie mieli czasu się nudzić. Napięty harmonogram przewidywał warsztaty z twórczego rozwiązywania problemów, zadań z algorytmiki, roli nauczyciela oraz sposobów prowadzenia zajęć ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy mieli także możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącymi zajęcia.
– Rewelacyjne podejście do ucznia; pokazano mi, że pełnię zupełnie inną rolą niż myślałam – opowiada nauczycielka matematyki.
Teraz wiem, jak właściwie wspierać młodszych kolegów i koleżanki, dla których prowadzę zajęcia z informatyki i matematyki – mówi wolontariusz organizacji pozarządowej, zajmującej się wspieraniem zdolnych uczniów.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia pn. Gry Logiczne.
Zdobyłam wiedzę, którą będę mogła wykorzystać na zajęciach. To było dla mnie coś nowego, praktycznego – relacjonuje nauczycielka fizyki z Kościerzyny.
Stowarzyszenie informowało też o Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów., której drugi etap odbył się 2 kwietnia 2011 roku. Na warsztatach uczestnicy dowiedzieli się jak przygotować ucznia do konkursu i w jaki sposób ćwiczyć rozwiązywanie zadań.
Nie brałem do tej pory udziału w Olimpiadzie, bo o  niej nie wiedziałem – mówi nauczyciel informatyki z Mielca – Teraz wiem o co chodzi!
Uczestnicy zjazdu zdobyli nowe informacje z zakresu programowania i struktury programów. Dowiedzieli się, jak i przez kogo układane są zadania oraz jak funkcjonuje Olimpiada. Uczyli się też jak tworzyć grupy do olimpiady drużynowej.
Nie brałam udziału w Olimpiadzie, bo wydawało mi się, że jest zbyt trudna – wyjaśnia Anna Wołoszyn – Podoba mi się również wsparcie dla dziewczyn ze strony Stowarzyszenia. Przecież to nieprawda, ze informatyką zajmują się tylko chłopcy!
Uczestnikom najbardziej podobały się zajęcia z paniami psycholog.
Pracuję z młodzieżą na co dzień i mam wiele rozterek związanych z moim zawodem – tłumaczy Magda Burkowska, nauczycielka informatyki z Olsztyna – Panie pokazały nam co robić, jaka jest charakterystyka uczniów i ich problemy.
To pierwsze tego typu szkolenia zorganizowane przez Stowarzyszenie „Talent”. Organizatorzy już zapowiadają, że na pewno nie ostatnie.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.